Patron Zespołu Szkół w Bratianie

Ród Działyńskich, patron Zespołu Szkół w Bratianie, to jedna z bardziej znanych rodzin magnackich w Polsce. Przez kilkaset lat była ściśle związana z historią ziemi nowomiejskiej.

Herb Działyńskich

Początek tego bardzo owocnego związku nastąpił 28 X 1534 roku, kiedy to Mikołaj Działyński został mianowany przez Zygmunta I Starego starostą bratiańskim. Starostwo bratiańskie zawdzięcza Działyńskim pomyślny rozwój gospodarczy, a ślady ich aktywnej działalności fundacyjnej w dziedzinie kultury można podziwiać po dzień dzisiejszy.

Kaplica Działyńskich

Najważniejsze z nich to: kaplica Działyńskich z barokowym ołtarzem i pomnikiem nagrobnym Mikołaja, ołtarz główny bazyliki św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim, chorągiew nagrobna poświęcona pamięci Pawła Jana Działyńskiego. Zasługą Działyńskich była również przebudowa zamku krzyżackiego na wspaniałą rezydencję magnacką oraz ufundowanie klasztoru i kościoła w Łąkach Bratiańskich.

Chorągiew nagrobna P. J. Działyńskiego